Цей день в історії

Бессарабія&Буковина – частина України

Майже століття тому кордони нашої держави виглядали зовсім інакше: частина територій увійшла до ї складу лише в роки Другої світової війни.

В результаті поразки астро-німецького блоку в Першій Світовій війні частина колишніх територій Австро-Угорської імперії восени 1918 року увійшла до новоутворених і сусідніх держав. Зокрема на герцогство Буковина претендувала Румунія, маючи намір об’єднати його з Південною Буковиною, що входила до її складу. 3 листопада 1918-го року у Чернівцях відбулось організоване Українським Крайовим Комітетом Буковини десятитисячне віче Буковинське віче, що прийняло рішення про входження до Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), проголошеної 1 листопада у Львові. 22 січня 1919 року у складі ЗУНР Буковина увійшла до складу Української Народної Республіки, проте після її поразки у Польсько-українській війні 18 липня Буковина була окупована військами Румунії.

26 червня 1940 року на підставі Пакту Молотова-Ріббентропаміж Радянським Союзом і Німеччиною, за яким Бессарабія відходили до радянської зони впливу, уряд СРСР вручив румунському посланнику у Москві ноту, в якій пропонував уряду Румунії повернути Бессарабію, підкресливши, що це питання “органічно пов’язане з питанням про передачу Радянському Союзові тієї частини Буковини, населення якої в своїй величезній більшості пов’язане з Радянською Україною як спільністю історичної долі, так і спільністю мови і національного складу”.

Не отримавши конкретної відповіді, наступного дня Румунії була передана ще одна нота, в якій ультимативно пропонувалось “протягом 4 днів, починаючи з 2 годин дня за московським часом 28 червня, румунським військам очистити територію Бессарабії і північної частини Буковини”. Не маючи підтримки Німеччини, Румунія змушена була прийняти ці умови і 28 червня 1940 року частини Червоної армії під командуванням Георгія Жукова перейшли Дністер та встановили контроль над містами Чернівці, Хотин, Кишинів, Ізмаїл та Акерман.

2 серпня 1940 року Верховна Рада СРСР прийняла Закон про включення до складу УРСР Північної Буковини, а також Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії; іншим законом цього ж дня було ліквідовано Молдавську Автономну Радянську Соціалістични Республіку в складі УРСР і на її основі, а також шістьох повітів Бессарабії, створено Молдавську Радянську Соціалістичну Республіку зі столицею в Кишиневі.

7 серпня 1940 року рішенням VII-ї сесії Верховної Ради УРСР створено Чернівецьку, до якої увійшла Північна Буковина та Хотинський повіт Бессарабії, та Акерманську області на основі Акерманського та Ізмаїльського повітів. У грудні того ж року Акерманська область була перейменована в Ізмаїльську, яка проіснувала до 15 лютого 1954 року, коли увійшла до складу Одеської області.

Цей день в історії