Суспільство

Без парканів та з домашньою обстановкою – чим ще відрізняється шкільна освіта в Швеції?

Якою ми уявляємо собі традиційну школу? Кількаповерхову будівлю, біля якої є просторий двір, обнесений огорожею. В середині також все стандартно: класи, парти, дошки, їдальня. А ось за кордоном типові школи мають зовсім інший вигляд.

Нещодавно Україну відвідав директор шведської школи Петер Бенгтссон, який має досвід управління  приватним і державним навчальними закладами. Під час свого візиту він звернув увагу на ряд відмінностей між школами.

У Швеції навіть у приватному секторі огорож немає, і в цьому ментальна особливість, відкритість суспільства. Школа теж не має парканів і складається лише з одного поверху, щоб учні мали якнайлегший доступ до відкритого простору. Усередині все нагадує домашню обстановку: роздягальня — це вішачки на рівні зросту, парти, стенди – усе мобільне, зйомне, пересувне, нема фундаментальних конструкцій. В класі учні ходять роззутими, у шкарпетках. Всюди вентиляція, воду можна пити з будь-якого крану. Їжу у школі не готують, привозять із централізовних установ, їдальня за типом буфета — можна вибирати страви, мʼясні чи вегетаріанські, для алергіків є окремий стіл.

Держава не проводить олімпіад з предметів, адже це вважається ментально неприпустимим — порівнювати дітей, адже кожен розвивається в міру свого потенціалу і можливостей. Олімпіади проводять приватні фірми, які обслуговують великі корпорації, щоб актуалізувати певний предмет, і заохотити майбутніх спеціалістів. Є й особливості у викладанні предметів. Скажімо, шведська мова вивчається дуже комплексно: це і граматика й орфографія, й історія мови, література тощо.

Освітній портал