Цей день в історії

Арешт Михайла Горбачова: міфи та реальність

Ця подія сталася в кримській резиденції Першого президента СРСР. Однак в ЗМІ поширили інформацію про його неможливість виконувати свої обов’язки.

Михайло Сергійович Горбачов за час перебування на посаді  Генерального секретаря ЦК КПРС провів низку суперечливих економічних, політичних та соціальних реформ. Вони не дали бажаних результатів. Для виходу з політичної кризи 3 грудня 1990 року Верховна Рада СРСР підтримала концепцію запропонованого Горбачовим, обраного на той момент президентом СРСР, проекту нового Союзного Договору. 17 березня 1991 року відбувся Всесоюзний референдум , на якому більшість громадян проголосували за збереження та оновлення СРСР на підставі нового договору.

18 серпня 1991 року було створено Державний комітет з надзвичайного стану (ГКЧП), до якого увійшли прем’єр-міністр СРСР, міністри оборони і внутрішніх справ, голова КДБ на чолі з віце-президентом СРСР Геннадієм Янаєвим. Останній хотів запобігти підписанню нового союзного договору. О 16:32 на президентській дачі в Форосі були відключені всі види зв’язку, в т.ч. канал, що забезпечував управління стратегічними ядерними силами СРСР, а о 23-25 Янаєв підписав указ про тимчасове покладення на себе президентських повноважень з наступного дня.

19 серпня 1991 року, після відмови добровільно скласти з себе повноваження, Михайла Горбачова було взято під домашній арешт і з цього приводу о 6-й ранку в пресі поширили повідомлення про нездатність президента СРСР виконувати свої обов’язки за станом здоров’я і про перехід його повноважень до віце-президента Янаєва.

Спеціальним рішенням була припинена діяльність політичних партій і масових рухів, заборонив проведення мітингів, вуличних походів, демонстрацій та страйків, встановив контроль над засобами масової інформації і запровадив у Москві надзвичайний стан, для підтримання якого в місто були введені війська.

Цей день в історії