Суспільство

Ангеліна Неволько – особлива учениця звичайної школи (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Початок нового навчального року став предметом численних дискусій як серед вчителів, так і серед батьків. А все тому, що цьогоріч до класів прийшли дітки з інвалідністю.

Звісно, не абсолютно всі, а лише окремі категорії. Це стало ще одним кроком на зустріч інклюзії. Одним з головних аргументів на користь даного процесу є те, що дитина з тими чи іншими функціональними порушеннями так само, як і діти без них, має жити в сім’ї. Крім того, фахівці переконані, що в більшості випадків дитина з інвалідністю цілком здатна опанувати навчання в загальноосвітній школі. Головним аргументом, який підтримують громадські діячі, які займаються питаннями захисту прав та інтересів людей з інвалідністю, – інтернатний заклад не дає змогу пройти повноцінну соціалізацію, оскільки після його закінчення діти потрапляють на навчання чи роботу в колективи людей з інвалідністю, де вже не буде спеціально створених умов роботи та відпочинку.

Інклюзивне навчання не є новим явищем для України. Практика організації навчально-виховного процесу дітей з інвалідністю в колективі дітей без неї запроваджується в різних куточках країни.

Так, у Великолюбінській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Городоцької районної ради вже протягом сімох років навчається незряча дівчинка – Ангеліна Неволько. Вона добре вчиться, хоча не завжди легко даються точні науки. приймає участь в житті школи, а з лютого цього року почала займатися музикою.

“Як же вдалося цього досягти?” – запитаєте Ви. Відповідь не це питання ми знаходимо в бесіді з першою вчителькою Ангеліни – Галиною Михайлівною Ліщинською.

“Організації навчання Неволько Ангеліни передувала підготовча робота, проведена в кількох напрямках, кожен з яких передбачав залучення батьків, фахівців управління освіти, викладачів Національного університету “Львівська політехніка”, – зазначає пані Галина.

На початковому етапі була здійснена підготовка школи та класного приміщення (встановлено звуковий сигналізатор, спеціально обладнано санвузол, створено середовище фізичної безпеки в класі). Далі сама Галина Михайлівна опрацювала спеціальні рекомендації, методику навчання незрячих дітей; опрацювала програми спеціальних шкіл, розробила індивідуальний навчальний план з урахуванням особливостей мислительних операцій незрячих через відсутність зорового аналізатора. Вже на цьому етапі відбувалася підготовка до школи і самої учениці: проводилися вправи з орієнтації в приміщенні класу та школи; відбувалося вивчення комбінації шести крапок, що є основою шрифту Брайля, самообслуговування. Не обійшлося без підготовки однокласників та їх батьків: проведено анкетування для батьків з питань інклюзивного навчання, відбулися зустрічі, бесіди з батьками та представниками реабілітаційного центру «Джерело», з дирекцією школи, шкільним психологом щодо навчання незрячої дівчинки у звичайному класі.

Велика робота проведена з батьками Ангеліни. Зокрема, накреслено ряд завдань, які слід розв’язувати батькам, щоб допомогти їй адаптуватися до нового середовища, до нової діяльності, а також виконувати вдома вправи з корекції рухової активності.

Безумовно, процес навчання дівчинки має певні відмінності від тієї роботи, яку проводять вчителі з іншими учнями в даному класі, однак при правильній побудові даного процесу наявність в класі особливої дитини жодним чином не позначається на якості викладання.  Ангеліна має необхідне обладнання для читання, письма і навіть малювання.

Вчителям також доводиться проявляти креативність під час підготовки до уроку.

“Мені доводилося готувати спеціальні наглядні матеріали, щоб Ангеліна змогла на дотик відчути, що таке трикутник чи квадрат, яку форму має земна куля тощо. Але мені і самі було цікаво. Доки Ангеліна вивчала принесені мною матеріали на дотик, я пояснювала інформацію іншим дітям так. щоб поєднуючи почуте та відчуте, моя особлива учениця могла так само засвоїти навчальний матеріал” – ділиться Галина Михайлівна.

На сьогоднішній день героїня нашої статті вміє швидко читати по брайлю, набирати текст на спеціальній машинці та володіє комп’ютерною грамотністю.

Карпатський Оглядач

Залишити коментар