Цей день в історії

Ангела Меркель – від доктора природничих наук до канцлера Німеччини

Колишня активістка марксистського Союзу вільної німецької молоді у віці 35 років Ангела Меркель зайнялася політичною діяльністю після падіння Берлінської стіни. В 1989 році вона вступила до лав партії “Демократичний прорив”, яка завдяки участі у блоці партій “Альянс за Німеччину” отримала квоту в уряді. Меркель стала заступником прес-секретаря першого і останнього вільно обраного уряду НДР.

Після об’єднання Східної і Західної Німеччини “Демократичний прорив” самоліквідувався шляхом входження у східнонімецький ХДС, який 2 жовтня 1990 року об’єднався із західнонімецьким ХДС, і на перших загальнонімецьких виборах в бундестаг Меркель була обрана до парламенту по мажоритарному округу. Завдяки колишній роботі з Гюнтером Краузе, який представляв уряд НДР у премовинах щодо об’єднання з ФРН, і став в уряді канцлера Гельмута Коля міністром транспорту, Ангела Меркель також отримала урядову посаду – в січні 1991 році вона очолила федеральне відомство у справах жінок і молоді.

За протекцією Коля у грудні 1991 року Меркель стала заступником голови ХДС, а 16 жовтня 1994 року – міністром захисту оточуючого середовища. Після провальних для ХДС виборів в бундестаг 1998 року багаторічний лідер партії Гельмут Коль був відправлений у почесну відставку, а Меркель зайняла одну із ключових партійних посад – стала генеральним секретарем ХДС. На цей момент вона залишилась єдиним високопоставленим діячем східнонімецького ХДС, який не забруднив репутацію корупцією і зв’язками із таємною поліцією Штазі.

Не маючи належної підтримки серед верхівки партії, у 2002 році Меркель зняла свою кандидатуру на пост канцлера на користь лідера союзної партії ХСС Едмунда Штойбера, який програв чергові федеральні вибори, натомість Меркель очолила фракцію ХДС/ХСС у бундестазі, а в 2005 році стала кандидатом на пост канцлера на позачергових виборах після відставки соціал-демократа Герхарда Шрьодера. В якості союзника ХДС обрала ліберальну Вільну демократичну партію (ВДП) і побудувала кампанію на критиці соціальних і економічних реформ соціал-демократів.

Отримавши на виборах 18 вересня 45% голосів, коаліція ХДС/ХСС і ВДП не змогла утворити більшість як і їх опоненти з коаліції соціал-демократів із “зеленими”. Щоб вийти із ситуації, протягом п’яти тижнів проводились консультації з утворення «великої коаліції», до якої 12 листопада увійшли ХДС/ХСС, ВДП і соціал-демократи, і 22 листопада 2005 року 51-річна Ангела Меркель стала канцлером ФРН коли за неї проголосувало 397 із 611 депутатів бундестагу. Вона стала першою жінкою на цьому посту в Німеччині і одночасно наймолодшим канцлером в історії ФРН.

Цей день в історії

Залишити коментар