Економіка Культура Суспільство

Активні жителі, завжди надихаються ідеями

Як веселі вихідні можуть бути соціально корисними для всієї громади? Як гуртуватися активним містянам та громадським організаціям? Чому фестиваль перетворився на гру? Що цікавого невдовзі чекає на чотири великих українських міста? Про все це докладно розповідають Айдер Халілов, старший програмний менеджер в міжнародній організації Pact, та Марія Насєдкіна, керівниця ГО «Дивовижні»

Перша соціальна гра uCRAZYans, що відбулася цього березня у Житомирі, стане лише першою ластівкою хвилі змін у містах

 

IMG_0127

– Розкажіть, будь ласка, про ідею та історію зародження uCRAZYans.

АХ – Щоб краще зрозуміти, як з’явився саме такий захід і формат, треба почати трошки з історії іншого проекту. Міжнародна організація Pact працює в Україні з 2008 року, і спочатку ми впроваджували проект під назвою «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER) – теж підтриманий агентством США з міжнародного розвитку. Цей проект був направлений на те, щоб активізувати громадянське суспільство. І вперше такий захід як uCRAZYans був реалізований саме під час роботи програми UNITER. Був проведений уперше, як я пам’ятаю, у Києві…

МН – …Так, у Києві, Запоріжжі та Чернівцях – а потім ще раз у Києві.

0_1cf989_49283726_XXXL

АХ – Справді. Отже, формат фестивалю для всіх, де презентувалися б різноманітні громадянські ініціативи, виник ще під час дії UNITER. Згодом народився новий проект, що діє й діятиме з 2016 до 2021 року й називається «Долучайся» (фінансується USAID). Він також реалізується нашою організацією Pact, але задачі його вже дещо інші. Якщо в рамках першого ми більше розвивали громадські організації та ініціативні групи, то нинішня задача – залучити громадян до діалогу з організаціями, з владою. Щоб вони більш активно долучалися до процесів реформування країни. Вирішили, що формат uCRAZYans підходить також і для такої оновленої мети. Звичайно, трохи змінивши кут. Тепер – розповідаючи більше про можливості для проявления власної активності через уже існуючі проекти й ініціативи.

І ми дуже раді, що «Дивовижні» нам у цьому допомагають. Бо наша організація, може, й могла б сама робити події – але навіщо, коли ми маємо партнерів, які можуть зробити це ефективніше? «Дивовижні» знають і розуміють формат, який ми задумали.

17264611_1252513311497291_6009961213288251332_n

Розкажіть трохи докладніше про особливості цього формату.

АХ – Формат простий: це майданчик, на якому є можливість як презентувати нові цікаві ініціативи із залучення людей до активного соціального життя, так і досягти власне цього залучення. Щоб вони самі робили щось під час події. І «Дивовижним» це вдалося. Ми робили оцінку події – і майже всі очікування виправдались! Удалося привезти спікерів, познайомитися з кращими практиками, відкрити можливості для громадян.

І головне – прийшло багато людей. Бо часто для заходів звужують аудиторію. Кажуть: це тільки для дорослих, це лише для дітей, те для громадських лідерів, а те для чиновників… А ось нарешті можна сказати: друзі, це для всіх, приходьте та беріть участь, давайте фідбек, робіть щось корисне! Це дуже добре.

17359240_1254820317933257_3528384071797395927_o

– Як з’явилася назва, що ви в неї вкладали?

АХ – Ми подумали: якщо є фестивалі розважальні, технічні – чому б не створити такий захід для соціальних ініціатив? Мы звернулися до организації «Платформа», вони були першими, хто розробив концепцію й придумав назву uCRAZYans. У ній є й про Україну, і трошки про божевілля… У найкращому сенсі. Це про тих, хто не дивлячись на надзвичайно складну ситуацію, докладає зусиль для того, щоб відбувалися зміни. Щоб вони могли знайомитися, спілкуватися у безпечному просторі, й була створена ця платформа.

– Які люди зазвичай стають учасниками uCRAZYans?

МН – Чому «Дивовижні» радо погодилися на партнерство із Pact? Бо ми не виконуємо функцію івент-агентства, яке проводить захід. Ми пішли глибше. Ми проводимо певний цикл заходів, працюючи з широкою аудиторією. Фактично, ті люди, що приходять на заходи – це й є ті місцеві uCRAZYans, яким просто не байдуже, що відбувається у їхньому місті.

17390418_1884436581841701_1774426965081932531_o

– Як визначається географія фестивалю?

АХ – Ми визначили декілька регіонів, де нам цікаво попрацювати. Основна задача – дізнатися, наскільки там розвинене громадянське суспільство. Прагнемо залучати людей із областей, де суспільні ініціативи розвинені слабше, ніж у великих містах. Шукаємо прихований потенціал міст. І ми дуже вдячні «Дивовижним» за їхній підхід: проводяться попередні «розвідки», виїзди, визначаються ключові точки… І «Дивовижні» добре попрацювали, допомігши нам зрозуміти, що дійсно ці 5 регіонів для нас цікаві.

МН – А для нас було дуже цікаво попрацювати в містах, запропонованих Pact. У минулому році ми більше працювали на сході: Маріуполь, Сєвєродонецьк, Запоріжжя, Дніпро, Бердянськ. Нам було цікаво подивитися, що відбувається в інших регіонах. І досвід Житомира показав нам: як багато дивовижних людей в Україні! Житомир став для нашої команди величезним радісним відкриттям.

17309031_1300341373355077_8959844490626044990_n

– Розкажіть детальніше про житомирський досвід!

МН – Концепція фестивалю завжди передбачає взаємодію, партнерство з місцевими організаціями, ініціативами, активістами. І цього разу взаємодія була дуже плідною. У грі взяли участь представники 25 організацій, як національних, так і місцевих. Навіть школи, виші включалися. І багато житомирян долучалися як волонтери до організації процесу, запалювалися цим. Бо усвідомлювали, що це важливо для міста.

Тепер ми стали близькими партнерами. Нас питають: а що ви ще плануєте? Які ще маєте ініціативи? А давайте ми до вас у Київ приїжджатимемо? Їдете до Луцька? А давайте разом!

Для нас це один з індикаторів успішності проекту: не лише кількість відвідувачів, але й розбудова місцевих партнерств.

АХ – Додам: а для нас це можливість розповісти про себе, виявити ініціативи, які ми можемо підтримати, знайти нові обличчя і запропонувати потрібну допомогу.

IMG_0139

– Багато позитивних відгуків про космічну тему гри в Житомирі. Як вона виникла?

МН – Ми декілька разів виїжджали до Житомира знайомитися з містом. Спочатку гуляли, споглядали, чим живуть люди. Потім зустрічалися з активістами, обговорювали, які теми пріоритетні для міста. Наші партнери з місцевої адміністрації та ще багато людей згадували космічну тему. Житомир – місце народження академіка Сергія Корольова, тут чудовий музей космонавтики, з яким ми теж почали активне співробітництво. І ця тема дійсно зацікавила! Починаючи з «космонавтів» на вході, які підтримували й звеселяли відвідувачів.

АХ – Проблема Житомира – у тому, що його населення постійно мігрує до Києва. Воно, здавалося, починає забувати свої особливості… Але ж на в’їзді в місто недарма стоїть ракета. І ми хотіли спонукати людей згадати, чим вони можуть пишатися, замислитися про ідентичність рідного міста.

17359373_1254834664598489_1210294244964833816_o

– Тобто важливо, з чим асоціюють себе містяни?

АХ – Так, ми дещо міняємо концепцію в залежності від потреб міста. А ще ми цього разу певним чином відійшли від колишнього формату. Раніше це був фестиваль соціальних ініціатив. Тепер ми не використовуємо слово «фестиваль», фокусуємося на тому, що це соціальна гра. Це зроблене для того, щоб більше включати людей до тих процесів, що відбуваються на майданчику.

На грі в Житомирі було декілька активностей. Перша – лекторій, де цікаві спікери, як місцеві, так і відомі в усій країні, говорили про можливості, піднімали складні теми простими словами. Друга – інтерактивний музей, де стенди організацій були побудовані за конкретними питаннями. Наприклад: «Як боротися з корупцією?», «Що таке реформи?»… Третім елементом був квест. Ніби місто в місті, де учасники виконували різні ролі. Він показував, як взаємодіяти з містом, у формі ненав’язливої гри. Однією з основних задач було допомогти місту більше дізнатися про себе. Мені здається, вона була досягнена.

17358917_1254820641266558_4586866886319598619_o

Яка тема буде в Луцьку?

АХ та МН – (Сміх.) Коли ми спілкувалися з активістами, почули, що вони не хочуть експлуатувати дещо «заїжджену» тему замку. Вони хочуть зрозуміти, в чому іще ідентичність міста. Тому шукатимемо її разом.

IMG_0143

– Чому ви фінансуєте подібні заходи? Які іноді сприймаються як розвага, фестиваль…

АХ – І цей елемент є також! Адже ми не робимо конференцію. Нам у даному випадку потрібне було дещо інше. Важливо було зробити захід, на який приходитимуть люди. Ми могли винайняти фірму й «тримати їх за руку». Але цей шлях нас не задовольнив, і ми пішли іншим, у партнерстві з «Дивовижними». Для нас важливо, щоб партнерство було сильним. Цей процес дає свої виклики – і враховуючи набутий досвід, на наступних заходах ми покращимо взаємодію.

А ще «Дивовижні» за результатами досліджень кожного міста формують звіти. Із них буде видно ландшафт, запити місцевого суспільства. Він допоможе нам проявити місцеві ініціативи та вирішити, кого саме ми можемо підтримати.

МН – Хочу додати, що протягом року ми проведемо п’ять таких заходів. Наступний – Луцьк, далі – Дніпро, Суми й Херсон. У кожному з цих міст ми проведемо зустрічі з активістами, смузі-паті. Це такий  нетворкінговий захід, на якому зустрічаються як партнери, так і активні мешканці. Ми спілкуємося, намагаємося знайти спільні точки для подальшої роботи. Бо для нас такі великі заходи є точками входу в місто. Після цього ми з командою аналізуємо, що далі робитимемо в місті. Зараз, провівши захід у Житомирі, ми розроблятимемо рекомендації: які подальші кроки можуть бути ефективними для підвищення активності в місті.

Приїжджаючи до кожного міста, ми не кажемо людям: ось зараз ми вас навчимо, покажемо, як треба, бо ми знаємо. Ми можемо поділитися ресурсами, знаннями, натхненням, можливостями. Але лише місцеві жителі можуть щось змінити, тільки вони можуть стати каталізаторами подальших змін.

IMG_0130
За метеріалами  сайту ГО ” Дивовжні”  http://dyvovyzhni.org