Важливе Транскордонне співробітництво

“Активний громадянин – ефективна влада”. Яких змін прагнуть закарпатські школярі? (ФОТО-/ВІДЕОРЕПОРТАЖ)

Для того, щоб змінити щось в своєму селі, місті чи громаді, не потрібно бути повнолітнім або мати величезний капітал. Для початку достатньо ідеї та команди однодумців. Сьогодні це довели дев’ять учнівських команд-учасниць проекту “Активний громадянин – ефективна влада”.

Від самого ранку в одній з навчальних аудиторій юридичного факультету УжНУ яблуку не було де впасти. Тут зібралися учнівські команди з Ужгорода, Хуста та Довгого (Іршавський район), щоб презентувати власні проекти, над якими вони працюють вже кілька місяців.

Обласний центр Закарпаття представили учні Ужгородської загальноосвітньої школі І-ІІІ ступенів №20 – ліцею “Лідер” Ужгородської міської ради.

Перший проект стосувався створення комфортних умов навчання для всіх учнів. Мета цієї ініціативної групи – зробити школу доступною для учнів з особливими освітніми потребами.

Друга ініціатива також стосується осіб з інвалідністю і полягає  розробці інклюзивного туристичного маршруту в місті.

Не менш цікавий третій проект креативних ужгородців – створення мапи міст-побратимів Ужгорода.

З с. Довге завітали учні Довжанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Іршавської районної ради. Вони також представили три проекти:

  1. Хаб для молоді, де учні могли би цікаво та з користю проводити вільний від навчання час.
  2. Збір та сортування сміття.
  3. Спортивний майданчик для всіх. Він має стати місцем, де діти та дорослі зможуть весело та з користю провести час.

Також цікаві ініціативи реалізують учнівські команди Хустської гімназії-інтернату. Не менш амбітні учні навчаються в цій школі. Вони буквально палають ідеями створення:

  1. Велодоріжок.
  2. Клінінгової компанії. Вже назбирали макулатури на майже 5 тисяч гривень!
  3. Якісних, а головне – грамотно написаних оголошень, які розміщені в місті.

Потрібно відзначити, що кожен проект знаходиться в стадії активної реалізації. Команди збирають кошти, розробляють детальні плани, проводять обговорення з місцевими жителями, а також зустрічаються з владою на місцях.

Після кожної презентації були коментарі та запитання від представники Центру Європейської політики м. Братислава (Каміл Сладек – менеджер проекту, Любіца Волянська, Мартін Кріж – тренери), Оксани Іваць – голови правління ГО “Світ розвитку суспільства”, доцента кафедри менеджменту та інноваційного розвитку освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти та представника ГО “Інститут “Республіка” Миколи Яцкова.

Після презентацій перед конкурсним журі, як і перед командами стояло непросто завдання: обрати дві команди, учасники яких представлятимуть свої проекти в Києві 8-9 квітня 2019 року.

Учнівські проекти, що надихають

Опубліковано Maryna Stashyna-Neimet Вівторок, 12 лютого 2019 р.

Нагородою команді, що виграє, стане навчально-пізнавальна поїздка до Словаччини, яка відбудеться в червні 2019 року. Поїздку буде здійснено разом з переможцем словацького проекту „Активний громадянин” – ефективна влада.

Кінцевим результатом проекту буде відео або серія відеороликів з реалізації проекту з навчальним та методико підтримуючим вмістом.

Довідка: Проект “Активний громадянин – ефективна влада” започатковано у зв’язку зі зміною парадигми громадянської освіти й надає молодим людям необхідні знання про своє громадянство через реальні дії.

Проект реалізується у 12 містах України. Його учасниками є 36 команд Закарпатської, Запорозької, Миколаївської та Полтавської обл.

Карпатський Оглядач